soma
02 فروردین 1402 - 10:28

تاکید روسیه بر پایبندی به اصل "چین واحد" / تمایل پکن برای توسعه بیشتر روابط با مسکو

ولادیمیر پوتین سفر شی جین پینگ به مسکو، بلافاصله پس از انتخاب مجدد وی به سمت ریاست جمهوری را نشانه مشارکت ویژه در روابط روسیه و چین نامید و یادآور شد که رشد مبادلات بازرگانی بین مسکو و پکن در سال جاری به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، پس از یک روز  مذاکرات گسترده با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، کاخ کرملین را اواخر شب گذشته، سه شنبه، ترک کرد. دیدار رهبران دو کشور حدود شش ساعت به طول انجامید. در این مدت پوتین و شی جین پینگ گفتگوهای رو در رو  و همچنین گسترده‌ای با حضور اعضای هیئت‌های نمایندگی دو طرف انجام دادند. در پایان این نشست تعدادی قرارداد دوجانبه امضا شد و دو بیانیه‌ مشترک، از جمله در زمینه توسعه همکاریهای روسیه و چین نیز امضا شد.

پوتین و شی جین پینگ پس از پایان مذاکرات، آخرین اظهارات خود را در جمع خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها بیان کردند. در پایان این برنامه، مراسم شام رسمی دولتی در کرملین برگزار شد.

رئیس جمهوری روسیه شب گذشته در ضیافت شامی که  به افتخار رئیس جمهوری چین ترتیب داده شده بود، یادآور شد که سفر شی جین پینگ به مسکو، بلافاصله پس از انتخاب مجدد وی در سمت ریاست جمهوری ، تاییدی بر ماهیت ویژه روابط دوجانبه بین پکن و مسکو، بر اساس احترام متقابل است.  وی روابط روسیه و چین را نمونه و الگویی از نحوه تعامل قدرت‌های جهانی مسئول امنیت در کره زمین خواند.

ابراز رضایت پوتین و شی جین پینگ از نتیجه مذاکرات دو روزه در مسکو 

رئیس جمهوری چین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در مسکو تاکید کرد که مذاکرات وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با صراحت و بسیار دوستانه بود.  شی جین پینگ گفت: رئیس جمهور پوتین و من روابط نزدیکی داریم، ما بطور مرتب در خصوص مسائل راهبردی با یکدیگر در تماس هستیم. و اینبار  نیز ما مذاکرات بسیار صریح، دوستانه و سازنده ای داشتیم.

وی با اشاره به اینکه  طی 10 سال، گردش مالی تجاری بین دو کشور 116 درصد رشد داشته، ادامه داد: "ما نتایج توسعه روابط دوجانبه طی 10 سال گذشته را خلاصه کرده و توافق کردیم که روابط چین و روسیه بسیار فراتر از روابط دوجانبه بوده و برای نظم جهانی مدرن اهمیت حیاتی دارد." به گفته وی، توافقاتی با رهبر روسیه برای افزایش تجارت محصولات الکتریکی و فرآورده های نفتی صورت گرفته است.

شی جین پینگ افزود که امیدوار است به تماس‌های خود با پوتین در همه اشکال ادامه دهد وی  تاکید کرد که پوشش حوزه های همکاری دوجانبه با روسیه به طور مداوم در حال توسعه است و دو کشور به نتایج مهمی دست پیدا خواهند کرد.

رئیس جمهوری روسیه نیز به نوبه خود که مذاکرات با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین که در تاریخ 20 و 21 مارس در مسکو برگزار شد، بسیار سازنده بودند. پوتین تاکید کرد که روسیه و چین به اصل حسن همجواری متعهد هستند و روابط بین دو کشور در حال حاضر در بالاترین سطح آن در طول تاریخ است.

ولادیمیر پوتین تاکید کرد که تماس دائمی با شی جین پینگ دارد. علاوه بر اجلاس‌های دوجانبه، نشست‌هایی در حاشیه شرکت‌های بین‌المللی برگزار می‌شود و موضوعات مهم به طور مرتب از طریق تماس‌های تلفنی و ویدیویی مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: «این تماسها امکان یافتن راه‌حل‌ها در هر شرایط و حتی در سخت‌ترین وضعیت را فراهم می‌کند و همه موضوعات مهم در دستور کار دوجانبه و بین‌المللی را تحت کنترل رهبران دو کشور قرار می‌دهد».

پوتین همچنین گفت که در پی مذاکرات انجام شده در مسکو، دو بیانیه مشترک برنامه‌ای امضا شد که به طور کامل ماهیت ویژه روابط روسیه و چین بر اساس مشارکت همه جانبه و تعامل راهبری را منعکس می‌کند. از جمله، پوتین و شی جین پینگ بیانیه توسعه همکاری اقتصادی تا سال 2030 را امضا کردند.

تاکید روسیه بر پایبندی به اصل "چین واحد" 

روسیه به اصل "چین واحد" پایبند است و با استقلال تایوان مخالف است. این مسئله در بیانیه مشترک امضا شده در پایان مذاکرات روز سه شنبه بین رهبران روسیه و چین، مورد تاکید قرار گرفته است. 

در این سند آمده است: طرف روسی بار دیگر پایبندی خود به اصل چین واحد را تایید کرده و این واقعیت را می پذیرد که تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک جمهوری خلق چین است، با استقلال تایوان به هر شکلی مخالف است و قاطعانه از اقدامات طرف چینی برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورش حمایت می کند. 

پوتین: تجارت روسیه و چین در سال 2023 از 200 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک همچنین یادآور شد که مبادلات بازرگانی و گردش مالی بین روسیه و چین در سال 2022 یک رکورد برجای گذاشت و به رقم تاریخی 185 میلیارد دلار رسید و علیرغم پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا و اعمال فشار ناشی از تحریم‌ها، پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری نیز این رقم از 200 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت.

پوتین با اشاره به اینکه که همکاری های انرژی بین مسکو و پکن در حال گسترش است،  گفت: «توان تجاری روسیه قادر است تقاضای رو به رشد اقتصاد چین در زمینه تامین منابع انرژی، هم در چارچوب پروژه‌های فعلی و هم پروژه‌هایی که در حال حاضر در حال هماهنگی هستند، را برآورده سازد».

رهبر روسیه افزود: مسکو همچنین روی رشد صادرات مواد غذایی روسیه به بازار بزرگ چین حساب باز کرده است. علاوه بر این، پوتین یادآور شد که روسیه در تجارت با کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین طرفدار توسعه روابط تجاری بر اساس یوان چین است. او مطمئن است که چنین شکل پرداختی بین شرکای روسی و همتایان آنها در کشورهای ثالث نیز توسعه خواهد یافت.

کرملین سفر پوتین به چین در سال جاری را رد نکرد

یوری اوشاکوف، مشاور سیاسی رئیس جمهوری روسیه شب گذشته به خبرنگاران اعلام کرد که ولادیمیر پوتین ممکن است به دعوت شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در همین سال جاری -سال 2023 به پکن  سفر کند. او گفت: "این مسئله مورد بحث قرار گرفته و همانطور که قبلاً گفتم و فکر می کنم امسال احتمال سفر به پکن وجود دارد."

شی جین پینگ روز سه شنبه در دیدار با میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه گفت که پوتین را به چین دعوت کرده است. وی یادآور شد: امسال چین میزبان سومین مجمع بین‌المللی در چارچوب "یک کمربند، یک جاده" خواهد بود و رئیس جمهوری روسیه در دو رویداد قبلی حضور داشته و امیدواریم در اجلاس سال جاری نیز شرکت کند.

شی جین پینگ روز دوشنبه، در بدو ورود به مسکو، دور اول مذاکرات با همتای روسی خود را  برگزار کرد. این دیدار بیش از 4.5 ساعت به طول انجامید. رئیس جمهور چین در جریان آن ابراز امیدواری کرد که روابط نزدیک بین روسیه و چین گسترش پیدا کند. رهبر چین تا روز چهارشنبه، 22 مارس در روسیه بسر خواهد برد.

پیش از این، روزنامه گلوبال تایمز نوشت که تعامل روسیه و چین نشان دهنده نوع جدیدی از روابط بین‌المللی است که بر اساس اصول احترام متقابل، صداقت، انصاف و همکاری متقابلاً سودمند مبتنی شده است. نشریه آمریکایی هیل، نیز در آستانه این سفر نوشت که دیدار  رهبران چین و روسیه، ایالات متحده و متحدانش را به چالش می کشد، زیرا نتیجه محتمل این نشست تاییدی علنی بر  تقویت مشارکت دو کشور در برابر مداخله غرب در امور داخلی این دو کشور خواهد بود. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1104084